گاز در آشپزخانه پرمصرف ترین و پرکاربرد ترین اقلام محسوب می شود و به همین جهت می باشد که خرید آن برای مصرف کنندگان همیشه یک دغدغه بزرگ بوده و معیارهای زیادی در انتخاب آن دخیل می باشند.

(صفحه گاز،اجاق گاز،گاز،Cooktop اساسا وسیله ای برای پخت و پز و گرم کردن غذا و قابلمه ها می باشد و معمولا در آشپزخانه از آن استفاده می شود.

این مقاله از سری مقاله های فروشگاه زرناز  به برترین و پرفروش ترین گاز صفحه ای در بازار ایران می پردازد.

ویژگی یک گاز رومیزی خوب چیست؟

وقتی از خصوصیت و ویژگی یک اجاق گاز رومیزی صحبت می کنیم معیارها کاملا مشخص است

 • کیفیت
 • راندمان حرارتی و شعله ها
 • جنس صفحه و کارکردش
 • نوع نظافت
 • میزان مصرف انرژی
 • گارانتی و خدمات پس از فروش
 • قیمت و میزان هزینه
 • برند و اعتبارش در بازار

کیفیت » این معیار به عنوان اصلی ترین گزینه در انتخاب یک اجاق گاز مطرح می شود. چرا که اگر قرار باشد تا ما بر اثر یک انتخاب غلط محصولی ناکارآمد بخریم در نهایت منجر به دوبار کاری و تحمیل هزینه بیشتر می گردد.

راندمان حرارتی و شعله ها » راندمان حرارتی اصلی ترین شاخص یک گاز محسوب می شود.باید بدانید نوع ساخت شعله ها تاثیر مستقیمی در میزان اثر بخشی حرارت و در نهایت زمان پخت و کیفیت می گردد. این موضوع باعث شده تا شرکت های مطرح از قطعات ایتالیایی شرکت ساباف و دیفندی بهره مند شوند.

جنس صفحه و کارکردش » طراحی و دیزان مناسب یک گاز تاثیر مستقیمی در ایجاد یک هارمونی مناسب در فضای آشپزخانه شما دارد. از این رو اکثر تولید کنندگان برای جذب سلیقه حداکثری مخاطبانشان اقدام به تولید انواع گازهای استیل، شیشه ، لعابی کرده اند.

نوع نظافت » نظافت یک گاز شاید در نگاه اول برای شما مطرح نباشد اما باید این را مد نظر داشته باشید که بعد از آشپزی اولین چیزی که خستگی را بر تن شما جا می گذارد همین میزان کثیفی و باقیمانده سطح چربی و موارد مانده بر روی گاز صفحه ای می باشد. چنانچه یک گاز از بدنه مناسب استیل و شیشه با استاندارد های مشخص در گاز خود بهره برده باشد شما مشکل خاصی بابت نظافت نخواهید داشت.

میزان مصرف انرژی » شاید زیاد نباید نگران موضوع مصرف انرژی در گاز رومیزی باشید، چرا که میزان مصرف انرژی در اکثر گازهای صفحه ای تقریبا یکسان بوده و در کنار این موضوع قیمت گاز در ایران بسیار مناسب بوده و نگرانی از این بایت نباید داشته باشید.

گارانتی و خدمات پس از فروش » این موضوع به نقطه عطفی برای انتخاب گازهای ایرانی و حتی خارجی تبدیل شده است. چرا که در کل کالاهایی که در تولید آنها انسان دخالت بکند امکان خطا وجود داشته و نقص جزئی از کار خواهد بود. و بدتر آنکه ما در کشوری زندگی می کنیم که تقریبا گارانتی بی معنا بوده و ارزشش را از دست داده است. گارانتی و خدمات پس از فروش تقریبا در برندهای ایرانی با دشواری های خاصی همراه است. چون همه موارد تقریبا شامل گارانتی نمی شود و یا با کسر هزینه تعمیر یا تعویض می شود.

قیمت و میزان هزینه » هر کالایی بهایی داشته و قاعده به این صورت است که به ازای پرداخت پول باید کیفیت و راندمان دریافت کنید.اجاق گاز نیز به دلیل ماهیتش کالایی است که هزینه برای آن یکبار صورت میگیرد و این هزینه می بایست پاسخ در خور را در کارایی ایجاد کند.قیمت گاز بسته به مدل،کارکردش،نوع صفحه کار شده،قطعاتش،کیفیت و خدماتش و برندش می تواند متغیر باشد. این موضوع یادتان باشد که هر کالایی ارزانی بی حکمت نبوده و البته هر کالایی گرانی با کیفیت نیست.اصالت مهم است.

برند و اعتبارش در بازار » برندینگ همیشه در دنیا نکته مهم و معیار انتخاب محصول مطرح می شود. اما در بازار به دلیل برخی نکات غیر کارشناسی و فنی و بعضا شیطنت های و سودجویی ها این موضع به گونه ای دیگر مطرح می گردد. شما باید در نظور داشته باشید که وقتی یک برنند مطرح و بزرگ می شود در واقع اعتبارش در گرو کیفیت و اعتماد مشتریانش است و قادعتا معقول نیست که با پایین آوردن کیفیت اعتماد چندین ساله خود را در بازار از بین ببرد. همیشه برندهای بزرگ پاسخگو بوده و از حق مشتری به هر نحوی دفاع و سعی در رضایت او می کنند و این در حالی است که برندهای کوچک فرصتی را برای این موضوع نخواهند داشت.

 

ویژگی یک گاز رومیزی خوب چیست؟

چرا اینقدر کیفیت گاز رومیزی مهم است؟

همانطور که پیش تر گفته شد گاز یک کالای مهم در آشپزخانه ها تلقی می شود و کیفیتش می تواند تاثیر مستقیمی در نوع پخت و پز، سلامتی و رضایت از خرید بوجود آورد. از این رو انتخاب این کالا ارزش بالایی داشته و دقت در انتخابش مهم می باشد.

 • راندمان گاز »  این معیار باعث می شود که پخت به صورت یکسان و یکپارچه با حرارت مستقیم و بی وقفه صورت پذیرد. این موع باعث طبخ غذا در زمان مناسب و با کیفیت بالا می شود.
 • سلامت محصول » اگر یک اجاق گاز از قطعات بی کیفیت و ناقص داشته باشیم در واقع با سلامتی خود در حال بازی هستیم. چرا که اگر به هر دلیلی شعله خاموش شود و ترموکوپل باعث قطع شدن گاز نگردد می تواند اتفاقات جبران ناپذیری را به بار آورد. 
 • رضایت از خرید » این موضوع برای هر کالا یا خدماتی وجود دارد اما برخی از همین کالاها همچون گاز به دلیل قیمت گزافش امکان دوبار کاری یا خرید مجدد را از مصرف کننده می گیرد و همین موضوع است که تاکید بر کیفیت گاز اینقدر مهم است.

انواع اجاق گاز کدام است

گاز صفحه ای 

گازهای صفحه ای با نام های دیگری همچون گاز رومیزی، گاز توکار نیز معرفی می شوند. این محصول در داخل یونیت یا صفحه قرار گرفته و زیبایی خاصی را پدیدار می کند. این مدل گاز تخصصی بوده و در نماهای استیل، شیشه ای ، استیل و شیشه ، لعابی و سرامیکی در رنگ های سفید، مشکی، نقره ای و خاکستری در بازار موجود است

گاز مبله

گاز مبله ( فردار )

اجاق گازهای مبله فردار ( طرح فر ) در واقع با سابقه ترین گاز در جامعه می باشند. این محصول از دیرباز در خانه ها وجود داشته و هنوز هم در بازار خواهان زیادی را دارد. ابعاد این اجاق نسبت به گاز صفحه ای بسیار بزرگتر بوده و نقل و انتقال آن راحت تر است. این مدل کالا در رنگ های سفید، نقره ای ، مشکی و در کارکرد فردار یا طرح فر در بازار یافت می شود. ذکر این نکته حائز اهمیت است که این گاز نسبت به مدل رومیزی از قیمت بالاتری برخوردار است.

اینداکشن یا شعله برقی ها

اینداکشن ها در واقع لاکچری های پخت و پز محسوب می شود. البته باید در نظر داشت که پخت در اینگونه گازها متافوت با سایر موارد ذکر شده است. عموما از این نوع کالاها برای گرم کردن و خلق فضایی خاص در محیط استفاده می شود. هر چند که پخت و پز در آنها غیر ممکن نیست. اینداکشن ها از طریق برق و با داغ شدن المن ها کار می کنند و در دو نوع که یک مدل فقط با ظروف مخصوص و در مدل دیگر استفاده از هر ظرف کار می کند.

پر فروش ترین، گران ترین، ارزان ترین برند گاز آشپزخانه

این سوال در واقع پاسخی مشخص ندارد چرا که باید از نقاط مربوط به دسته خود بررسی گردد. اما سعی می کنیم با توجه به شرایط پاسخی در خور ارائه دهیم.

در واقع برای پاسخ باید المان هایی اعم از برند، نوع، کارکرد، کشور سازنده مد نظرتان باشد.

دسته بندی زیر بر اساس گران ترین می باشد 

 • کشور سازنده » آلمان، ایتالیا، فرانسه،آمریکا،ایران
 • برند » گگنو،میله،نف،کوپرزبوش،بوش،آریستون،تکنوگاز،تکا،زیگما،لوفرا،الیچی،بوگاتی،اسنوا،اخوان،داتیس،استیل البرز،کن،میلاد
 • کارکرد » اینداکشن،گاز مبله،گاز صفحه ای

دسته بندی بر اساس پرفروش ترین می باشد

 • گاز خارجی » آریستون(hotpoint)،بوش،زیگما،تکا،لوفرا،بوگاتی
 • گاز ایرانی » اخوان، استیل البرز،کن،داتیس،اسنوا،کلایبرگ،میلاد،مسترپلاس

در دسته بندی ارزان ترین گاز رومیزی مرجع مشخصی وجود ندارد و دلیل آن این است که برندهای متفرقه زیادی گاز تولید و عرضه می کنند که به دلیل عدم اعتماد اصلا پیشنهاد نمی شود که این محصولات را خریداری کنید